Wizyta w Holandii

W dniach 06.12.2015- 11.12.2015 uczniowie naszej szkoły byli z wizytą w Holandii. Uczestnicy projektu `Erasmus+ 2014/2016` wyjechali na kilka dni do Maastricht. Dziewięciu uczniów z naszej szkoły zamieszkało w domach zaprzyjaźnionych holenderskich rodzin. Podczas wizyty zwiedziliśmy szkołę w Maastricht w której uczniowie uczestniczyli we wspólnych zajęciach: spotkali się z holenderską celebrytką, która zaprezentowała kilka utworów muzycznych; wzięli udział w prezentacjach przygotowanych przez uczniów z Holandii; rozwiązywali quiz na temat kultury i tradycji tego kraju; wyruszyli na `Treasure hunt` razem z kolegami z Holandii, uczestniczyli w zajęciach sportowych (rozegrali wspólnie mecz piłki nożnej, jeździli na łyżwach w `het Vrijthof’ w Magical Maastricht), a także obserwowali lekcję języka holenderskiego. W programie wizyty były dwie wycieczki – do Belgii i Niemiec. Miasto Aachen w Niemczech jest malownicze i pełne zabytków, wszędzie widać wielu turystów z którymi łatwo można porozumieć się w języku angielskim, natomiast Liege – we wschodniej Belgii leży w części francuskiej kraju, więc język angielski jest mniej popularny. Uczniowie nasi sprawdzili swoje możliwości językowe ponieważ musieli porozumiewać się samodzielnie z obcokrajowcami aby wykonać zadania z projektu. Pod koniec wizyty uczniowie pracowali na platformie wikispaces i etwinning przygotowując portfolio z mobilności, które miało przedstawiać ich zadania np.przygotowanie wspólnego posiłku czy prezentacje zwyczajów, tradycji i kultury Holandii.

Wizyta uczniów naszego gimnazjum w zaprzyjaźnionej szkole w Maastricht była bardzo udana. Uczestnicy projektu zwiedzili Holandię, mieli okazję do porozumiewania się w języku obcym, zwiedzili piękne, zabytkowe miejscowości. Nowe doświadczenia na pewno wykorzystają w przyszłości w poznawaniu kolejnych krajów.

The visit of Polish students and teachers in Holland

A group of Erasmus plus project members visited Dutch school.

The students of Gimnazjum 164 in Warsaw went to Maastricht in Holland in December 2015. Nine students lived in Dutch families` houses for five days.

We visited the school in Maastricht where our students took part in different activities including the meeting with the celebrity who sang a few songs. The students participated in events organized by Dutch like quizzes about culture and tradition, `Treasure Hunt`, sport activities, skating in `het Vrijthof`(Magical Maastricht) and the lesson of Dutch language. We went on a trip to Belgium and Germany. The visit in Aachen was unforgetable, we saw picturesque streets, full of monuments and tourists willing to speak to foreigners. Liege in Belgium is located in the east, in French language part of the country so speaking English is less popular than in other regions. Our students had to communicate without any help of teachers – only Dutch students could support them. They succeed and teachers were glad they coped with the tasks auspiciously. Finally students worked with wikispaces and etwinning organizing portfolio from mobilities which were supposed to show their activities for instance – having a meal together or customs and tradition.

The visit in Maastricht was very successful. Members of our project knew Holland, they had the chance to communicate in foreign language and also saw very beautiful, historic places. They will certainly use their experiences in the future .

Opiekunowie projektu: Magdalena Grzywacz, Anna Ryciak